Nabízí se možnost, použít baro čidlo pro měření výšky a podle výšky (nižší než např. 3m) aktivovat záchranu ve Spiritovi.
To má ale nevýhodu, že údaj čidla se v čase dosti mění, mj. i s počasím (jak nám ujíždí ty meteorologické hektopaskaly, tak čidlo ujede za chvíli běžně o několik metrů).
Napadla mě myšlenka, jak tohle ujíždění eliminovat, a s Jardou Falconem jsme to dotáhli do celkem fungující varianty:
Základem je použít jedno čidlo na zemi a druhé v modelu. Když se pak odečtou výšky z obou čidel (tj.udělá se jejich rozdíl), zůstane nám pěkně čistá výška modelu nad zemí. A je celkem jedno, jak se mění tlak vzduchu s počasím, protože obě čidla jedou hezky spolu a tedy jejich rozdíl je vždy čistá výška modelu nad zemí, se slušnou přesností.
Je nutné mít obě čidla stejná (a ještě lépe vybraná-spárovaná), aby jezdila opravdu stejně.
Takže udělali jsme to takto:
Jedno čidlo (vario) úplně normálně v modelu, tak jak se běžně používá. Druhé čidlo v šachtě vysílačky (my jsme to udělali v Horusovi se systémem Open TX). Zde pozor na zapojení pinů v konektoru vysílačky, je jiné než u přijímačů:
Vario v šachtě musíme u příslušného modelu aktivovat - tj. v menu modelu aktivovat "externí modul". Tato vychytávka se mi docela líbí, protože čidlo v šachtě bude napájené jen u modelů (helikoptér), kde ho chci použít. Ještě bacha na to, že v šachtě je napájecí napětí dle baterie, a může být i přes 10V. Bylo by asi vhodné k čidlu dát mikroBEC, který RC Studio za pár drobných může dodat. (Já jsem to chvíliriskoval napřímo a čidlo vydrželo.)
Čidla musí mít rozdílné ID - jednomu z nich je třeba ho změnit (to se dělá měničem kanálů, který se dá normálně koupit): Ve vysílačce se po detekci čidel objeví dvě čidla, pojmenujme je "AltG" (jako Ground) a "AltA" (jako Air). Pak se udělá třetí čidlo typu "vypočtené" jako rozdíl AltA - AltG. Nazvěme ho "Vypo".
A teď už je to jednoduché: Uděláme logický spínač, který bude aktivní za podmínky Vypo < 3m.
A tento logický spínač bude (přes Spec. funkci) aktivovat na dobu 1,5s kanál záchranu helikoptéry ve Spiritovi přes příslušný kanál (obdobně jako to dělá GeoLink)
Ještě poznámka: Před startem je vhodné (nutné) nulovat čidla, takže opět jeden logický spínač, který bude jednorázově aktivní po dobu 0,1s poté, co aktivuju spínač plynu. Tímto logickým spínačem (přes příslušnou spec. funkci) nuluji telemetrii. Takže v okamžiku roztočení motoru tímto prohlásím, že model stojí na zemi ve výšce 0m a od té doby se měří jeho výška.
Honza Urbánek (RC Studio) nám vyšel vstříc - zapojil několik vario čidel, nechal je měřit výšku a logoval údaje a následně čidla pěkně spároval, aby bylo dosaženo co nejlepší shody "pozemního" a "vzdušného" čidla. Navíc jim hned změnil ID a nádavkem ještě jejich rychlost na 100 ms.
Jo a ještě malá vychytávka: Po aktivaci záchrany rádio zahraje melodickou sirénku, aby byl pilot informován kdo že mu to sahá do řízení

Dalším vývojem (vyzkoušel Honza.i) je aktivovat záchranu dříve v závislosti na rychlosti sestupu modelu (dle vertical speed). To není v OpenTx problém. A dále Honza.i vyzkoušel dvoustupňovou záchranu, v závislosti na výšce a rychlosti klesání - Honza.i určitě dále doplní
