Serva a RB35S

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

Zdravím ,
do Yaka 2,6m ,kde byl původní Power box Competition starý cca 12 let a serva Hitec HS 7945 TH HV jsem koupil RB 35S, bez potíží , dva přijímače TD R10 a TD mx přes F-BUS, nastavil stabilizaci všechno O.K. RB nastaveno na 7,4 V stejně, jak původní Power box, ale měl jsem zdroje nenabité, byli pod 7V.
Po nabití dává RB do serv necelých cca7.2V při nastavení na 7,4./ zřejmě budu muset nějak zkalibrovat/ a v ten moment začnou serva výškovky s dlouhým vedením kabeláže náhodně cukat a vibrovat . Vyměnil jsem jedno servo za nové JX bruschlles BLS 6527 HV a stejné. Po prohledání netu jsem našel informace, že serva HS 7945..50 atd. mají tento problém, dlouhé kabely zeslabení signálu, řešilo se pomocí zesilovače sig.nebo kondenzátoru. Provedl jsem následný test.-původní Power box Competition nastaven na 7,4V dává 7,3 a serva HS 7945 bez problémů.- připojení RB 35S nastavena na 7,4 dává 7,18V popsaný problém cuká - nové servo BRUSCHLESS JX BLS 6527stejný problém - připojení serva Kingmax CLS6122HV s coreless motorem bez jediného problému -připojení serva BlueBird BMS 2110 coleress bez problémů- připojení HS 5685HV coleress bez problémů .Pokud použiji staré HS 7945 nebo servo s bruschlles motorem nastane problém u různých coreless serv nic. Požití kondenzátoru nepomohlo, kabeláž silikon 0,5. Serva se střídavým motorem jsem musel vrátit, mimo tento problém strašně hrubý chod, jako po schodech i při použití, jen zapojené do přijímače na zkoušku a rozdílné projevy při výchylkách .U RB35 S super stabilizace a telemetrie hledám řešení, budu muset koupit nová serva 8ks , myslel jsem ,že serva bruschless jsou lepší, ale asi ne. Normální obyč. serva CLS levná jsou bez problému, ale je to do letadla 14kg. Četl jsem zde o servách v Extře 2,6 Frsky BLS54...a RB 30, ale jsou to bruschless, tak nevím ,serva Xact S54 coleress nejsou nyní co potřebuji skladem. Může někdo poradit, pokud má podobnou zkušenost. Serva Hitec nechci, Savox většinou BLs,rozpětí cen 2-3,5 tis. a nechci zase serva vracet.
Díky Jindra.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zdravim,
nastaveni napeti ale nemeni napeti signalu serv, tzn pokud je na linkce signalu serv nejaky vetsi utlum a jsou na to citliva nebude zmena napeti na serva resenim.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 190
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od pstasek »

Dobrý den,

vyzkoušejte vypnout telemetrii u přijímačů. Některá serva mají problém s 900MHz telemetrií a cukají v důsledku indukovaného rušení na vedení k servu. Konkrétně JX jsou na tom hodně špatně. Občas může pomoci kroucená kabeláž, stínění, vedení kabeláže nebo umístění antén jinam apod. ale většinou je to boj s větrnými mlýny a výměna serv je jediné rozumné řešení.

Ještě doporučuji zkontrolovat, jestli není aktivní High Speed PWM režim, který některým servům také vadí.

S typem motoru problém nesouvisí. Je to problém řídicí elektroniky. Ze zkušenosti, žádná serva Xact tímto problémem netrpí, Savöx 1270 také v pohodě, ale Xact BLS 54xx jsou mnohem lepší. S HiTec je to 50/50. JX jsou bída.

Za sebe můžu doporučit ty Xact BLS a dnes bych volil raději variantu zpřevodovanou víc do síly. Rychlost 5402 je prostě brutální a ani ji nevyužívám. 5404 bych asi volil do Extry dnes, minimálně na směrovku.

Kondenzátor slouží k tomu, aby nedocházelo k výkyvům v napájení v důsledku velkých proudových špiček a případnému restartu mikroprocesorů v přijímačích a RB jednotkách a s tímto problémem nesouvisí.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pan Jindra si dnes vyzvednul BLS 54 a jde testovat

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

Zdravím,
jo pan Jindra ,už zkusil dát jedno servo na polovinu výškovky u Yaka 33% Krill, servo zcela nezvykle tichý chod, absolutně žádná vůle v převodech. Dnes jsem p.Urbánkovi ukazoval video co dělá nové servo s coreless motorem Kingmax a nové servo Flasch Hobby s bruschless motorem. Se stříďákem trhavý pohyb,zapojeno na jeden přijímač, výchylka s EXPO jde jak po schodech vpřed vzad vpřed atd. Proto jsem nechtěl bruschless serva. Porovnal jsem chod výškovky u Edge 2,7 servo BlueBird corelles a Frsky BLS 5403H na zmíněném Yakovi , stejný chod, ani o tom nechci mluvit, ale asi mám konečně serva ,jak bych si představoval. Jinak u těch Hitec opravdu zkoušeno pokud nastavím RB35s na 6V ,tak v pohodě, na 7 a více cukají. Našel jsem i info o telemetrii, jelikož vybavuji model znovu a nechci tam, mít vybavení x roků staré, tak jsem, už nezkoušel vypnout telemetrii, ale u Yaka 2,2 RCPILOT mám serva JX a při přiblížení antén přij. lehké potíže, pozor mám jen 2,4 SR 8 ne TD. Serva co jsem dnes koupil jsou všechny BLS a momentálně je všechny flaschuji. Vybavení modelu TD R10,TD XM, RB35S a napájení 2x 2s lion 4000, což budu měnit na 3S dle doporučení pro RB. Stabilizace funguje u RB stejně jak u přijímačů.
Serva Xact BLS 54 01,03,04. Napájení RB 3S aby bylo možné použít 7,4V, při 2S jak jsem psal max 7,2V s tím, že 2S nestačí.Jinak chci poděkovat za info na fóru od Vás , zkoušel jsem hodně i ten Speed PMW a spoustu věcí a pořád dokola. Stejně dík p.Urbánkovi a jak to dám dohromady, což bude zase všechno znovu napíšu. Jinak používám serva BlueBird, KigMax, JX, Savox, Hitec,řada D mě zahořelo v modelu na místě, Futaba, Corona a další, Xact na stole a v jedné polovině výškovky zatím nejlepší projev co znám.
Diky Jindra.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 190
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od pstasek »

Jindra píše:
úte 01. srp 2023 16:44:46
...zatím nejlepší projev co znám...
Máme tedy podobnou zkušenost ;)

Navíc cenovka je v dané třídě také velmi příznivá.

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

To jsem rád ,za stejný názor, serva vyměním a uvidíme. Potom se dostanu k nastavování serv, zatím nemám zapojené přes RB. Co jsem viděl video přijímač jasný změna s.portu na f2potr nebo použití samostatně krabička S2F port., ID serv atd., to je dobrý, ale jak jsem psal mám RB35S .1 RX připojen TDR10 na 9 pin změněn na FBUS, druhý přijímač mám TDMX zapojen do vstupu Rx 2 na RB .Z přijímače MX beru +,- a FBUS/S.PORT. Nevím zda musí být vypnutá telemetrie, jak to mám u starších přijímačů X8R a XM+.? Serva zapojená v RB a jak se nastaví? Zkusil jsem jen cvičně , jedno servo ,hodil jsem ho na 9 pin co mám FBUS a na stole vyndaný přijímač krásně měním parametry, super změna kanálu, směr, stupně ;) . Počítám ,že nastavení půjde i po zapojení do RB ? Někdo psal k čemu je to dobré, no myslím ,že je to výborná vychytávka.
Mějte se fajn. Jindra.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jan Urbánek »

ACCESS umi pracovat az s 3 prijimaci s telmetrii, tzn u prijimacu zapnout FBUS nechat telemetrii a na RB35 se detekuje fbus a pouziji vstupy RX1 - RX3 podle poctu prijimacu.

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

Telemetrii jsem nechal zapnutou i u RX 2.Díky. Otázka ,zatím osazuji serva a nastavil jsem dvě výškovky a směrovku, mám to očíslované ID fyzické dle kanálů 02,04,06, dáleID aplikační 6802,6804,6806 abych se v tom vyznal. Dělal jsem po jednom servu a uložil. Na TD R10 mám nevyužitý kanál 9, což v rámci stabilizace RB je druhé servo směrovky, mám jen jedno. V TD jsem určil pin 9,jako FBUS a zde připojuji k RB jako 1 RX. Pokud dávám serva do přijímače na 9 pin -FBUS,tak všechno jede, serva pojmenované, telemetrie v pořádku.
Pokud zapojím serva do RB, tak telemetrie serva nevidí, co tam mám špatně ? Na XE -nastavení - servo Xact- se nezapne možnost nastavení. Telemetrie z RB normálně jede, pouze serva se nenačtou. Telemetrie je u obou přijímačů zapnutá a pak jsem zkoušel zapnou a vypnout telemetrii 25mW u RX to nevím na co je. Aktualizace serv, TDR10,TD XM nejnovější, aktualizace RB jsem hledal, není žádná.
Jindra.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jan Urbánek »

RB35 ma vlastni mapovani kanalu a tam je potreba zvolit FBUS pro kanaly kde budou serva s telemtrii tedy FBUSem
image.png

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

Zdravím, super u RB jsem lezl do kanálů, ale nechal jsem přiřazeno dle čísel kanálů, jak se k tomu dostanu,hned vyzkouším. Díky.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 190
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od pstasek »

Nastavení serv se dá dělat pouze po jednom, pokud je zapojeno více serv najednou, skript si z nich náhodně čuchne informace a při změně do všech zapíše nesmysly.

Problém má být řešen ve verzi Ethos 1.4.10: https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... issues/989

Je to jedno ze dvou otevřených issue v milestone 1.4.10: https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... nes/1.4.10

Jinak pokud po přepnutí portu z PWM na FBus servo přestane reagovat, je nutné aktualizovat firmware serv, protože se měnila Baud Rate, ale to není tento případ, protože přímo v přijímači fungují.

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od Jindra »

U RB35S jsem v kanálech, kde mám serva,přepl nastavení na FBUS a telemetrie funguje. Při nastavení serv pojedu po jednom, ty co mám napájená na prodloužení a konektory např. MpX udělám redukci pro případné opravení nastavení serva po jednom.Ptal jsem se, již vedle, prodlužovací kabel serva 120cm postačí 22AWG ?
Jindra.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 190
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Serva a RB35S

Příspěvek od pstasek »

Verze 1.4.11 bude umožňovat nastavení konkrétních serv přes obrazovku Telemetrie/Nastavení senzorů. Ve verzi 1.5.0 má být nastavovací skript upraven ještě více.

Momentálně je ve stádiu pre-release.

Tím se problém nastavení serv na sběrnici řeší.

Odpovědět

Zpět na „Serva“